x

Cilt Tonuna Göre Altın Seçimi Nasıl Yapılır?

19 Ocak 2021
Cilt Tonuna Göre Altın Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilt Tonuna Göre Altın Seçimi Nasıl Yapılır?

Altın takı seçiminde birbiri ile bağlantılı saç rengi, cilt tonu, yüz şekli, kişisel zevkler ve mekan gibi birçok detay bulunuyor. Bu detaylardan belki de en önemlisi cilt tonudur. Cilt tonuna dikkat edilmeden yapılan altın seçiminde ise istenen denge sağlanamıyor. Cilt tonu ile uyumlu altın takılar görünüşün yarattığı etkiyi üst seviyelere taşıyor. Şimdi, hangi cilt tonu ile hangi altın takılar en güzel etkiyi yaratıyor inceleyelim.

 Cilt Alt Tonu Altın Seçiminde Önemli Rol Oynuyor

 Cilt alt tonu sıcak ve soğuk olarak 2 ana grupta inceleniyor. Kıyafet seçiminden saç rengine, makyajdan takı seçimine kadar alt cilt tonu önemli rol oynuyor. Günlük hayatta birçok insanın duyduğu sözlerden olan kıyafet, saç rengi, takı ya da makyaj rengi seçimi ile alakalı kendisini açmadığına dair duyduğu sözler alt cilt tonunu yakından ilgilendiriyor. Seçimler doğru yapılmadığında oluşan dengesizlik hemen göze çarpıyor. Alt cilt tonu olan sıcak tonda cilt altı pigmentleri sarı renklidir. Soğuk cilt alt tonunda ise pigmentler kırmızı/pembe renklidir.

 Soğuk alt cilt tonuna sahip olanların tamamı pembe veya beyaz cilt tonuna sahip değildir. esmer cilt tonunda olan biri de soğuk alt cilt tonuna sahip olabilir.

 Altın takı seçiminde cilt tonu dikkate alındığında kişi kendine yakışanı tam olarak bulduğundan ortaya çıkan sonucun etkisi büyük oluyor. Altın, sıcak alt tonuna sahip kişilerde mükemmel bir etki yaratıyor. Renkli taşlarla süslü sarı, yeşil veya beyaz altın takılar ten rengine göre seçildiğinde istenen denge tam olarak sağlanmış oluyor.

 Beyaz Tenliler

 Beyaz tenlilere sarı altın takılar çok yakışıyor. Mavi, pembe, beyaz veya mermer gibi soğuk cilt alt rengine sahip bir kadının sarı altın takılardan yana tercihini kullanması öneriliyor. Gümüş veya beyaz altın takılar soğuk cilt alt renginde istenen etkiyi yaratmıyor. İllaki beyaz altın ya da gümüşten yana tercihler kullanılacaksa, zümrüt veya yakut gibi renkli taşlarla süslü takıların seçilmesi tavsiye ediliyor.

 Kumral Tenliler

 Kumral tene sahip olanlarda beyaz takıların cilt alt tonu ile uyumu mükemmeldir. Beyaz altın takılar yine zümrüt veya yakut gibi renkli taşlarla tasarlanmış olabilir. Kadınların vazgeçilmezi olan altın takılar, cilt tonuna odaklanarak seçildiğinde hem sağlıklı hem de etkileyici bir sonuç ortaya çıkıyor. Kumral tenlerde beyaz altın takılar sade olarak kullanılabildiği gibi, cilt tonuna yakışan zümrüt veya yakut gibi mücevher taşlarla da şık ve zarif duruyor.

 Esmer veya Buğday Tenliler

 Esmer veya buğday ten rengine sahip olanlara rose altın takılar yakışıyor. Bunun yanında beyaz altın takılar da yarattığı denge ile tercih ediliyor. Beyaz altın takılar sade olarak kullanılabildiği gibi renkli mücevher taşlarla da süslenmiş olarak kullanılabiliyor.

 Cilt Tonuna Göre Altın Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 Tercihler, zevkler, tarzlar, saç, cilt, kıyafet ve ortamlar altın seçiminde önemli rol oynuyor demiştik. Cilt tonuna göre altın seçimi yapıldığında yarattığı dengenin mükemmel sonuçlar doğurduğunu vurgulamıştık. Cilt tonuna gör altın seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine geçmeden önce cilt alt tonunu öğrenmek ve ona göre tercihler yapmak gerekiyor. Peki cilt alt tonu nasıl belirlenir?

 Cilt alt tonunu belirlemenin en kolay yolu damar kontrolüdür. Bilek damarını yumruğunuzu sıkarak gün ışığında kontrol edin. Mavi damarla görüyorsanız cilt alt tonunuz soğuk, yeşil damarlar görüyorsanız sıcak demektir. Bunun yanında günümüzde cilt alt tonunu öğrenebileceğiniz birçok photoshop programlar bulunuyor. Bu tür programları kullanarak fotoğrafınızı yükleyebilir ve cilt alt tonunu hemen öğrenebilirsiniz.

 Cilt alt tonunu bilmek kişinin kendine yakışanı öğrenmesi ve kullanması bakımından son derece önemlidir. Sadece altın takı seçiminde değil, saç, makyaj ve kıyafet renk seçiminde de önemlidir. Bu konuda profesyonel olan mankenlere ve ünlülere baktığımızda, beyaz, kumral, esmer veya buğday tenlilerin hangi takıları tercih ettiğini ve ne denli etkileyici olduklarını görüyoruz. Sıcak alt cilt tonuna sahip olanlar beyaz altın takıları tercih ederken, soğuk cilt alt yapısına sahip olanlar sarı altın takıları tercih ediyor.

 Cilt tonuna göre altın takı seçmeden önce cilt alt tonunu öğrenin ve cilt alt tonuna en yakışan altın takıları tercih ederek istediğiniz dengeyi ve etkiyi elde edin.
Tavsiye yazı : 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.