Has Taşlar / Değerli Taşlar

HAS TAŞ NEDİR?

Oluşumları milyonlarca yıl süren ve dünyanın geçirdiği tüm evreleri bünyesinde toplayan bu doğal takı malzemesini ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında estetik ve güzelliği ile takılarımıza eşsiz güzellik ve zerafet katıyor.

Taşların şifa kaynağı olduğu bilgisi oldukça eski bir bilgidir. Yok olan medeniyetlerle birlikte bu bilgi de önemli ölçüde yitirilmiştir. Ancak mukaddes kitaplarda, destanlarda, masallarda ve eski medeniyet kalıntılarında izleri halen bulunmaktadır. Bu bilginin yeniden yeşermesinin önündeki en önemli engellerden biri diğer alternatif koruyucu ve tedavi edici doğal unsurların unutturulmasında olduğu gibi ilaç sektörü olduğuna inanılmaktadır. Bitkiler, renkler, müzik ise bunlardan birkaçı.

Dünya üzerinde iki bini aşkın mineral (taş) vardır. Bunlardan Elmas, Yakut, Zümrüt ve Safir, değerli taş statüsünde bulunmaktadır. Yarı değerli taş statüsündeki taşlar daha çok sayıdadır. Ayrıca Kehribar (Amber), İnci, Sedef, Mercan gibi taşlaşmış organik materyaller de taş sınıfında değerlendirilmektedir.

HANGİ TAŞ HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR?
 
Bu sorunu iki şekilde cevaplandırmak gerekiyor. İlk olarak bu konuda deneyimler oldukça önemlidir. Örneğin bazı taşlar tansiyonu düzenlemektedir. Bazıları ağrıları hafifletmekte ve ortadan kaldırmaktadır. İkinci olarak minerallerin insan vücudundaki fonksiyonlarını bilmek gerekir. Bir hastalık, bir mineralin eksikliğinden veya fazlalığından kaynaklanıyorsa, bu minerali yoğun olarak bünyesinde barındıran taş o hastalığa iyi gelmektedir. Bir taş yalnızca bir hastalığın şifası değil, birçok farklı hastalığın da devasıdır.

TAŞ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Taşlar, haftada bir gün 7 - 8 saat suda veya toprakta bekletilebilir. Taşlar, doğal sıcaklığındaki suyla veya ılık suyla yıkanmalıdır. Sıcak suyla yıkanmamalı veya sıcak suda bekletilmemelidir. Böyle bir durumda Opal, Turkuvaz, Oltu (Jet), Kiyanit gibi taşların yapısı bozulabilir. Turkuvaz taşı hariç tüm taşların suyla temizlenmesinde sabun kullanılabilir. Sabun, genel olarak kimyasal madde içermemektedir. Turkuvaz gözenekli bir taş olduğundan sabunla temas ettiğinde renklerinde değişim oluşabilir. Doğal bitki özleriyle imal edilmiş şampuanlar taşlara zarar vermez.

Doğal olarak taşların hava ve ateş unsuruyla da teması gereklidir. Zira yeryüzündeki tüm maddeler dört unsurdan oluşur ve hayatiyetini devam ettirebilmek için bu 4 unsura ihtiyacı vardır. Bu nedenle bir bardak suya konulan taşların güneş ışınlarının ulaşabildiği bir konumda bekletilmesi gerekmektedir. Taşlar da toprakla temas ettiğinde biriktirdiği elektrikten kurtulur. Taşların toprağa gömülmesinin veya toprakla belirli süre temas ettirilmesinin diğer bir önemli sebebi de, taşların bünyesinde bulunan minerallerin toprakta bulunmasıdır. Taşlar, toprakla temasları sırasında enerji akışı şeklinde eksikliklerini giderecektir.