Pırlanta Bilgisi

Pırlanta yüzük veya pırlanta almadan önce, onları iyi tanımak gerekir. Bilmeniz gerek en önemli terim +C olarak belirtilen özellikler, yani kesim (Cut), Berraklık (Clarity), Renk (Colour) ve Karat (Ct) ağırlığıdır. Bunların dışında yine kemer, taban, bakım gibi konular hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor.
Web sitemizde pırlantaya dair öğrenmek istediklerinizi bulabilir, böylece kendiniz ve sevdikleriniz için doğru tercihi yapabilirsiniz.


 • Kesim
Pırlantanın kesimi onun gerek estetiği gerek kıvılcım olarak tabir ettiğimiz ışıltısını arttırmak açısından oldukça mühimdir. Pırlanta almak isteyenlerin yaptığı hatalardan biri şekil ve kesimi aynı sanmalarıdır. Kesim; simetri, açı ve oranın dikkatli olarak hesaplanması pırlantaya kıvılcım veren bir özellikken, şekil kişisel tercihlere bağlıdır. Pırlantanın kesimi, ışıltısını ve fşyatını belirleyen en önemli unsurlardan biridir.

Profesyonel bir pırlanta kesimcisi, ışıltıyı maksimum oranda verecek şekilde kesimi yapar. Pırlantalar genelde her biri ışığı yansıtma özelliğine sahip 58 fasetli olarak hazırlanır. Kesimi iyi olmayan bir pırlanta, ışıltıya sahip olmaz
.

Kesimin özellikleri şu şekilde olmalıdır;
 • Doğru oranlarda kesilmiş bir pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak "taç" denilen üst kısmından yayılır.
 • Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın "külah" olarak adlandırılan alt kısmından kaçar.
 • Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlmamasına sebep olur.

 • Renk
Pırlantanın 4C lerinden biri olan Renk de (Colour) belirleyici bir özelliğe sahiptir. Renk, pırlantanın kalitesini de belirlendiğinden oldukça önemlidir. Pırlanta almadan önce, temel renk bilgilerini öğrenmek, doğru seçimi yapmak açısından faydalı olacaktır. Yapısıyla oynanmamış ve kesimi iyi yapılmış pırlanta, arada renk geçişleri olmadan tamamen renksiz olacaktır.

Pırlantanın renk skalası renksizden açık sarıya doğru gider. Bir pırlantayla diğeri arasında renk olarak belli belirsiz fark vardır. Öncelikle, pırlantanın rengi oluşumundan kaynaklanır ve doğal yapısından ileri gelen kusurlar rengi etkiler. Yer altından çıkarılan pırlantaların çoğu, renk skalasından nomal olarak kabul edebileceğimiz ya sarı ya kahverengiye çalar. Sarı ve kahverengiye çalma durumu en yüksek olan pırlantalar "fantazi" olarak adlandırılır. Bu tarz etkiler taşımayan ve tamamen renksiz olan pırlantalar son derece pahalıdır. Aşağıda pırlantaların renk tanımlarını görebilirisiniz
.

 • D-F: Renksiz aralıktaki pırlantalardan olup, en nadir ve tüm renklerin içindeki en değerli olanlarıdır.
 • G-J:Renksize yakın pırlantalardır. Bunlar beyaz ve sarı platin üzerine monte edildiklerinde, tamamen renksiz görünürler.
 • K-M: Belirgin olarak sarı ve kahverengimsi renkte olan pırlantalardır. Bunlar özellikle, nişan yüzüğü olarak tercih edilmemelidir.

 • Berraklık
İnklüzyon ve leke olarak bilinen ve pırlanta' ya görüntüsünü kazandıran karakteristik özellikleri pırlantanın berraklığını oluşturur. Berraklık, 4C'nin yapı taşlarından biridir. Pırlantadaki inklüzyonlar ya dış etmenler tarafından oluşur, yada ufak çatlaklar gibi doğal yapısından gelen kusurlardır. Doğada çok az kusursuz pırlanta bulunur ve diğerlerine göre oldukça pahalıdır.

Pırlantanın berraklığı, inklüzyonlarının sayısı, büyüklüğü, rengi, taşın neresinde olduğu ve görünürlüğüne göre belirlenmektedir. Lekeler ve kirlilikte berraklığı etkileyen unsurlardır. Üzerinde leke ve büyük ölçüde inklüzyonu bulunmayan pırlantalar, ışığı en iyi şekilde yansıtacağı için kusursuz olarak nitelendirilir. Pırlantanın berraklığına 10X büyütmeli mercek altında bakılarak karar verilir.

Aşağıdaki tabloda berraklık dereceleri belirtilmiştir:
 • Katmersiz: İçte veya dışta kusuru bulunmayan pırlanta durumu.
 • İçte katmersiz: Pırlantanın iç kısmında kusuru bulunmama durumu. Bu tip pırlantaların bulunması oldukça zordur ve fiyatlar yüksektir.
 • VVS1, VVS2: Yok denecek kadar az inklüzyonlu pırlantalar. İnklüzyonların, 10x büyütmeli mercek altında bile görünmesi oldukça zordur.. Bu tip pırlantalar da oldukça değerlidir.
 • VS1,VS2: Çok az inklüzyonlu pırlantalar. İnklüzyonları çıplak gözle görünmez. VVS1 ve VVS2'lere göre daha ucuzdur.
 • SI1,SI2: Hafif inklüzyonlu pırlantalar. Bu inklüzyonlar, 10x büyütmeli mercek altında görülebilir düzeydedir. SI dereceli pırlantalar, satın almak için uygundurlar çünkü inklüzyonlar çıplak gözle fark edilmezler. Ayrıca VS2 ve üstü dereceli pırlantalar göre fiyatları daha uygundur.
 • SI3: Hafif inklüzyonlu pırlantalar. SI3, bir EGL derecesi olup GIA veya başka bir gemolojik enstitü tarafından tasdiklenmezler. GIA bu pırlantalara SI2 veya I1 sertifikası verir. SI3 pırlantalarının çıplak gözle görülemeyen siyah inklüzyonları veya çatlakları yoktur, fakat çıplak gözle görülebilen beyaz ufak inklüzyonları olabilir.
 • I1: İnklüzyonlu pırlantalar. I1 berraklığındaki pırlantaların çıplak gözle görülebilen belirgin kusurları vardır. Eğer bütçeniz sadece I1 veya SI3 sertifikalı pırlanta almaya yetiyorsa alacağınız ürünü çok iyi incelemenizi tavsiye ederiz.
 • I2,I3: İnklüzyonlu pırlantalar. Bu tür pırlantalardaki inklüzyonlar çıplak gözle görülebilir durumdadır. Ayrıca üzerinde siyah noktalar bulunan bu pırlantalar beyaz ünklüzyonlar ve çatlaklar arasından bulutlu bir görünüm sergilerler.

 • Karat Ağırlığı
Karat, pırlantanın ağırlığını gösteren ölçüdür. Alacağınız pırlantanın kesim, renk ve berraklığına karar verdikten sonra karat ağırlığına karar vermemiz gerekir. Elbette buna karar verirken bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Pırlantalar, doğanın hediyesi olarak kabul edilirler ve büyüklük arttıkça fiyat da artmaktadır. Pırlantanın değeri karat ağırlığına bağlı olarak artar. Buna göre, bir karat ağırlığındaki büyük parça pırlanta yüzük, daha küçük parça pırlantalardan yapılmış aynı karat ağırlığındaki bir pırlanta yüzükten daha pahalı olacaktır. Aşağıdaki tablo karat ağırlığının bir yüzük setinde nasıl farklılık gösterdiğini açıklamaktadır.

Karat ağırlığına doğru karar vermek için bazı ipuçları
 • Doğru karat ağırlığındaki yüzüğü seçerken, karşınızdaki kişinin parmak yapısını, beğenisini, yüzüğün tarzını ve belkide en önemlisi bütçeyi göz önünde bulundurmak gerekir.
 • Öncelikle bütçenizi net olarak belirleyip, o fiyat aralığındaki pırlantalara bakmalısınız.
 • İkinci olarak yüzüğü takacak kişinin parmak yapısı dikkate alınmalıdır. Eğer parmaklar uzunsa, karat ağırlığı küçük olan yüzük hoş durmayabilir, ya da kısa parmakta karat ağırlığı büyük bir yüzük uygun durmayacaktır.
 • Pırlanta yüzüğün dizimide karat ağırlığıyla orantılı olarak seçilmelidir. Bu bağlamda uyumsuz tasarımlar, yüzüğün görünümünü kötü yönde etkileyecektir. Ayrıca pırlantanın hangi dizim şeklinde daha iyi korunacağına bakmak gerekir.
 • Yüzüğü kullanacak kişinin gülük hayattaki aktiviteleride yüzük seçimini etkileyen unsurlardır. Kişi, yoğun bir iş temposunda çalışıyor ve ağırlık içeren işler yapıyorsa yüzüğün darbe alma ihtimali olabilir.
 • Diğer önemli konu da yüzüğü kullanacak kişinin zevk ve tercihleridir.Doğru seçim yapabilmek için karşınızdakinin zevklerini anlamaya çalışmakta fayda var.